V KAYIŞLARIN DEPOLANMASI:
Doğru stoklama şartlarını sağlıklı bir şekilde oluşturmanın ilk şartı, stoklaşmada gerekli özenin gösterilmesidir. Uygun stoklama koşullarında V kayışları dayanımını ve boyut stabilizasyonunu korur.
V kayışları kuru ve serin bir ortamda, direkt güneş ışığına maruz kalmadan stoklaşmalıdır. Kayışlar rafta üst üste stoklaşırken, en altta kalan kayışın ağırlık etkisi ile şeklinin bozulmaması için, ağırlığa dikkat edilmelidir. Kayışlar hafif ve küçük istifler halinde stoklaşmalıdır. Eğer kayışlar konteynerlerde stoklaşıyorsa, içeride yeterince boşluk bırakılmalıdır.
Yapılmaması Gerekenler:
1) Kayışlar bina zemininde depolanmamalıdır.
2) Kayışlar direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalı, nem oranı yüksek ortamlarda depolanmamalıdır.
3) Kayışlar trafo, elektrik motoru gibi ozon gazı üreten elektrikli cihazların yanında depolanmamalıdır.
4) Kayışlar depolanmak için katlanırken, kayış tipi için belirlenmiş mil. kasnak çapının altında kalmamalıdır, katlı haldeki kayışın çapı mil. kasnak çapının 1,3 katı olmalıdır.
Muhafaza Metotları:
En uygun metoda kayışların çengellere asılarak depolanmasıdır. Uzun kayışlar katlanarak stoklaşabilir. Tarım kayışları hasarlaşmaya daha elverişli olduğundan asılarak değil raflarda istiflenerek saklanmalıdır.
Raf Ömrü:
Kayışlar uygun saklama koşullarında 5 yıla kadar depolanabilir, ortam sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıkmamalı, nem oranı % 60'ı gedmemelidir. Bu şartlar sağlanmadığında kayışın servis ömrü azalır. Kabaca bir değerlendirme ile ideal depo sıcaklığında 20 derecelik bir artış kayış ömrünü % 50 oranında azaltır. Hiçbir koşulda kayışın saklandığı ortam 45 dereceyi geç memelidir.
Kasnak üzerinde kayış takılı durumda çalışmadan uzun süre beklemesi halinde, tekrar çalıştırmadan önce kayışın gerginliğinin kontrol edilerek gerekirse ayarının yapılması tavsiye edilmektedir.
YAPILMASI VE YAPILMAMASI GEREKENLER:
1) Kasnak eksenleri en iyi şekilde hizalanmalıdır.
2) Kasnak kanalları çukurlu, çapaklı, paslı, yağlı olmamalıdır. Bunu sağlamak için kayış-kasnak sistemleri korunaklı olmalıdır.
3) Kayışların set olarak kullanımında ( 2'li, 3'lü ...) tüm kayışlar aynı marka olmalıdır.
4) Kasnakta takılı durumdaki kayış zorlanmamalıdır, aksi taktirde kayış ciddi şekilde hasarlaşabilir. Gerdirme kasnağı ile kayışların takılıp sökülmesi hem daha kolay hem daha emniyetlidir.
5) Set uygulamalarında kasnak sayışı kadar kayış kullanılmalıdır. Tek bir kayışın hasarlaşması halinde bile tüm setin değiştirilmesi gerekmektedir.
6) Kayışlar yağlanmamalıdır.
7) Kayışın kasnak kanalı içine gömülmesi kayışın yada kasnağın aşındığını gösterir. Bu durumda kayış-kasnak seti kontrol edilerek yıpranan eleman değiştirilmelidir.
8) Kasnak kanal profilinin standartlara uygun üretilip üretilmediği, aşınıp aşınmadığı kontrol edilmelidir.
9) Kasnak açısı normalden geniş ise kayış yan yüzeylerinin alt kısmı, kanal açısı normalden dar ise kayış yan yüzeylerinin üst kısmı aşınır.
10) Kayışlar silinmemelidir.
11) Kayış tahrik sistemlerinin uygun havalandırma koşulları yerine getirilmelidir.
12) Belli perimdik aralıklarla kayış gerginliği kontrol edilmelidir.
   
<< Geri  
 
 
Copyright © 2007
Mesa Kayış Tüm Hakları Saklıdır.
Designed by Turna